Podklad je polovina úspěchu! Kde a jak najít ten správný pro flatlay focení
Taky se občas tak moc zaměříte na detaily, až zapomenete na to hlavní? Je to asi můj nejhorší zlozvyk. Pokud jste na tom podobně a navíc se chystáte na flatlay focení, je čas zpozornět.
Kdybych zrovna teď začínala s flatlay focením a focením produktů obecně, tuhle radu bych ocenila ze všeho nejvíc. Veškerý čas jsem v začátcích investovala do lovení cenově dostupných rekvizit, které by se hodily k produktu, ale utíkala mi jedna podstatná věc - na čem to všechno budu fotit?
Trend focení naležato
O tom, co je to flatlay a jak vznikl, jsem se podrobněji rozepsala ve svém minulém článku. Jednoduše jde o styl focení, při kterém předměty fotíme shora. Obvykle spolu tematicky ladí nebo mají za úkol vykreslovat určitou atmosféru či náladu.
Už asi tušíte, že hlavní podstata flatlay focení spočívá v umístění hlavního předmětu a doplňkových rekvizit na nějaký podklad. Ač se to možná nezdá, pečlivě vybraný podklad dokáže hotové zázraky a je tím nejdůležitějším (hned po produktu), na co byste před každým focením měli myslet.
Pak se totiž může stát, že nebudete mít své krásné rekvizity, produkty a další předměty na co položit, což může skončit zoufalým sezením v tureckém sedu s kopou věcí v klíně. Ano, vlastní zkušenost!
Díky podkladu dostanete i lepší představu o barevné paletě, kterou použít.
Ať už se chystáte fotit cokoliv, právě podklad bude ve výsledku tvořit velkou část vaší fotky, proto se vyplatí o něm začít přemýšlet. Ideální je mít v záloze několik možností a vybírat si podle produktu i atmosféry, které chcete dosáhnout.
Sehnat foto pozadí je jednodušší, než se může zdát - jak tedy na to?
První průzkum v papírnictví
Při počátečních pokusech o flatlay focení mnoho lidí využívá čistě bílé pozadí. Já nebyla výjimkou. Když jsem dostala možnost fotit produkty pro prvního klienta, měla jsem jen fotostan v pokojíku ve sdíleném studentském bytě a nulový rozpočet.
Pokud fotostan nemáte nebo se vám do něj nechce investovat, zamiřte do blízkého papírnictví. Postačí vám velký A1 výkres umístěný v blízkosti okna a můžete začít trénovat!
Jestli fotíte spíš menší předměty, nemusíte se bát, že by se vaše instalace na papír nevešly. Případně můžete zkusit jednoduchý trik - poskládejte více papírů vedle sebe a následně v Photoshopu odmažte přechody mezi jednotlivými výkresy.
"Á-jednička" se dokonce dá částečně použít jako odrazka světla, díky které eliminujete výrazné stíny okolo předmětů.
Klidně můžete zkusit nakoupit i jiné barvy výkresů a pokusit se o flatlay na barevnějším pozadí. Každopádně na bílém podkladu není nic špatného. Při focení některých věcí má bílá plocha své specifické místo i opodstatnění. Fotí se na ní třeba většina fotek produktů na e-shopy, protože neutrání pozadí neodvádí pozornost potenciálního zákazníka jinam.
I s bílým pozadím jde leccos vymyslet.
Po prvních testech na výkresech ale pravděpodobně přijde nutkání posunout focení na další úroveň. Jenže kde sehnat ty krásné dřevěné a mramorové plochy?
Do it yourself
Můj první podklad na flatlay s potiskem mramoru mě vyšel na nějakých 150 Kč a doma si jej zvládne vyrobit každý. Základem může být opět A1 papír nebo jakákoliv dostatečně velká deska s rovným povrchem, na kterou půjde lepit. Pak si stačí v hobby marketu koupit nalepovací folii nebo tapetu s potiskem, obvykle se používají třeba jako polepy za kuchyňskou linku.
Folii nalepte na připravený povrch a jde se fotit! Při lepení jen dejte pozor, aby vám na povrchu nevznikly zbytečné rýhy, které zvrásní a naruší vámi zvolenou texturu.
Na těchto foliích jsem nafotila spoustu flatlay fotek a slouží mi dodnes, i když bych časem chtěla koupit nové a nalepit je na desky. V ateliéru mám konečně dost místa a focení na deskách je v lecčem pohodlnější - nemusíte třeba výkresy neustále rovnat a pak zase rolovat.
Hledejte všude a improvizujte
Svůj flatlay ale můžete rozložit prakticky kdekoliv, stačí se jen pořádně rozhlédnout kolem sebe. Je váš produkt dostatečně malý, aby na fotce nebylo poznat, že jste místo krásné pletené deky použili svetr? Do toho!
Improvizovat jsem se učila hned od začátku. Když jsem ještě fotila v bytě, moje spolubydlící měla spoustu skvělého oblečení, které se dalo využít. Proto jsem si často půjčovala její pudrově růžový kožich nebo "insta-friendly" povlečení.
Pro tuhle fotku jsem třeba použila mámin starý župan, mimo záběr je obří barevná výšivka orla, která se rozkládala přes celou zadní část županu.
Doma najdete nejen oblečení nebo povlečení. Dál můžete využít třeba:
- stůl s hezkou deskou,
- ubrus,
- staré vysazené dveře, ze kterých si uděláte nový podklad,
- podlahu,
- palety, staré desky,
- záclony, deky, utěrky, kousky látek,
- kuchyňská prkénka, pokud mají hezkou texturu dřeva,
- parapety, pokud máte doma ty širší.
Je dobré zapátrat také na půdě nebo v nevyužívaných věcech po babičce, klidně se zeptejte i sousedů a známých. Takhle jsem doma u rodičů našla krásné sady nádobí, které už nikdo nepoužívá. Hrnek ze sady vidíte na fotce výše.
Co dál?
Super věci za dobrou cenu občas seženete i v obchodech, pokud budete pravidelně pátrat. Já už mám vybudovanou profesní deformaci a vidím podklady pomalu i tam, kde nejsou.
Takhle jsem koupila třeba krásné kachličky v OBI nebo dvě zajímavější desky stolu v Ikei, které byly zrovna ve slevách.
Později můžete přejít i k designovějším kouskům, ale stejně jsem spíš za "vlastní výrobu" a renovování starších věcí k tomu, aby se daly jako podklad použít. Můžete tak za celkem krátkou dobu zaplnit (domácí) ateliér a za dobré peníze získat originální věci, které vám budou při focení sloužit.
Kachličky a desky stolů, které ráda využívám jako podklady.
Vrstvení využijete nejen v oblékání
Dejme tomu, že podkladů už máte dostatek. Teď je potřeba, abyste se naučili vybírat, který podklad se bude hodit ke konkrétnímu produktu.
Mramor vypadá dobře k elegantnímu a čistému stylu focení, často se využívá třeba při focení high-end kosmetiky nebo šperků. Tmavé dřevo i oprýskané povrchy se zase budou lépe hodit k přírodním produktům a různým hand-made značkám.
Nejlepší je, když se se svými podklady sžijete a vyzkoušíte si, co vypadá dobře. Pak můžete začít i s vrstvením podkladů, díky kterému fotce dodáte potřebnou hloubku a snímky tak budou působit více realisticky.
Vrstvení vypadá skvěle u lifestyle fotek a fotek zasazených do určitého prostředí, třeba do hezkého obývacího pokoje nebo na stůl s krásnou deskou. Druh podkladů určuje i atmosféru a pocit, který z výsledné fotky budou mít vaši zákazníci a sledující.
Jak na to? Stačí si vybrat hlavní pozadí, k němu sladit další prvky (třeba deku, povlak polštáře, záclonu, tácek) a naaranžovat. Teprve pak pokládejte produkty a další rekvizity.
Na této fotce jsem navrstvila desku stolu, mramorový tácek a deku.
Pokud si přeci jen nebudete vědět rady a výsledek nebude vypadat podle vašich představ, doporučuji začít sledovat na Instagramu profily, které se věnují focení flatlay fotek. Snadno tam načerpáte inspiraci! Tipy na mé oblíbené jsem zmiňovala v minulém článku.
Jak jste s focením produktů a flatlay fotek začínali vy? Taky si myslíte, že podklady jsou důležité? Určitě dejte vědět!