Rychlé a jednoduché: 3 tipy pro ještě lepší flatlay fotky
Chystáte se oživit své produktovky a pronikáte do tajů flatlay fotek? Protože tipů není nikdy dost, mám pro vás další 3 jednoduché vylepšováky, které vaše flatlay fotky pozvednou.
Pokud vás zajímá, co to flatlay fotka vůbec je a jak se z prodejny nábytku dostala až na Instagram, přečtěte si jeden z mých předchozích článků. Teď už ale k samotným tipům!
1. Dejte fotkám větší hloubku
Když si vzpomenu na začátky svého flatlay focení, tenhle tip by se mi tehdy proklatě hodil. Přitom za celou tou hloubkou stojí docela jednoduchý princip, který si ale začátečník občas neuvědomí a musí na něj časem sám přijít.
Celý trik spočívá v tom, že musíte začít vrstvit. Já mám nejradši tyto tři konkrétní způsoby:
a) zaostřování přes květiny
Květiny aranžuju do fotek často. Dokonce tak často, že mi fotky bez nich už přijdou prázdné! Pokud se tahle prázdnota ale dostaví i s nimi, je tu ještě jedna možnost, kterou obvykle zkusím: květiny nechám ve váze, takže jsou trošku výš, než zbytek rekvizit. Při focení zaostřím na vyskládaný flatlay pod nimi. Díky tomu, že jsou objekty v jiné výšce, květiny zůstanou rozostřené.
Pokud mi hraje do noty i nastavení foťáku (obvykle používám clonu kolem f/2,5 až f/3,5), efekt je ještě výraznější. Jen pozor, aby květiny nepůsobily rušivým dojmem.
Rozostřené květiny dotváří prostorovost flatlay fotky.
b) navrstvení více podkladů
Někdy pomůže úplně jednoduchá věc – určím si hlavní podklad fotky a k němu si vezmu na pomoc "doplňkové", které přes něj navrstvím. Doplňkové podklady mohou být různé, často je to pozadí s jinou texturou, kousek látky, deka, polštář, kus oblečení... Flatlay fotka pak působí víc plasticky.
Dvě deky, mramorový tác a dřevěné pozadí: i takhle může vypadat navrstvený podklad pro flatlay fotku.
c) flatlay na vyvýšeném podkladu
Občas vypadá dobře, když ukážete, že pod flatlay fotkou je ještě nějaký další prostor. Celá kompozice pak působí víc zasazená do prostředí.
Poslední dobou jsem si oblíbila tvořit flatlay fotky na stole. Stůl může být přiznaný a když je dole vidět rozostřená podlaha, dodá to fotce na "opravdovosti".
Flatlay fotka vytvořená na stolečku.
Samozřejmě záleží na stylu vašeho focení a na tom, jaký druh fotek potřebujete. Někdy totiž hloubku nebudete potřebovat a bude vám stačit, když prostě jen naskládáte věci na jeden povrch.
I fotka na jednotném podkladu může fungovat. Je dobré dopředu vědět, co fotíte a za jakým účelem fotka vzniká, abyste vybrali ten správný styl.
2. Určete si hlavní předmět
Druhý tip se týká něčeho, na co byste určitě neměli zapomenout. Mezi všemi těmi přípravami a rekvizitami se to ale klidně může stát...
Řeč je o tom, co vlastně fotíte a za jakým účelem fotka vzniká. Pokud má snímek propagovat nějaký produkt, je jasné, že právě ten produkt musí být na fotce stěžejní. Je několik způsobů, jak strhnout divákovu pozornost tam, kam chcete.
Prvním z nich je kompozice fotky i předmětů okolo, druhým ostření. Často funguje, když nebudete fotit úplně zvrchu, ale malinko pod úhlem.
Vyzkoušejte si, z jakého úhlu hlavní objekt na vaší fotce vynikne.
3. Pozor na pozici foťáku
Pokud jste se rozhodli vyfotit flatlay fotku v jejím pravém slova smyslu (tedy úplně shora), všímejte si toho, zda skutečně fotíte ve správném úhlu.
Jestli fotku pořizujete z ruky, je možné, že na tenhle problém narazíte. V hledáčku si toho nemusíte všimnout, ale v počítači pak vyjde najevo, že je fotka vyfocená trošku pod úhlem.
Jak to poznat? Předměty na fotce se budou "kácet" na některou stranu. Občas to může být záměr (viz předchozí tip), ale pokud to tak není, pravděpodobně to půjde poznat.
Poznáte, která z fotek je opravdu flatlay?
Abyste se tomu vyvarovali, používejte při focení stativ. Budete tak mít větší kontrolu nad tím, jestli fotíte ve správném úhlu.
Zrcadlovky navíc můžete ovládat i přes aplikaci na telefonu, takže pak nemusíte řešit problém s tím, že se k ovládání foťáku v některých úhlech dostanete jen horko těžko. Přes aplikaci si foťák nejen nastavíte, ale i zmáčknete spoušť. Určitě to vyzkoušejte!